info@rakuskadrogeria.sk (+421) 948 948 238
                        Doprava pri nákupe nad 119€ zadarmo!

Neviete ako vyčistiť svoju práčku? My Vám povieme ako na to!

Práčka patrí k neodmysliteľnej súčasti našich domovov. Len málokto by sa vrátil k starému spôsobu prania v rukách. Šetrí nám námahu aj čas, preto sa o ňu treba starať. To, že je zvonku krásne biela a bubon vo vnútri vyzerá tiež čisto, ešte neznemená že to tak aj naozaj je. Práčka je miesto kde sa usadzujú vo veľkej miere baktérie, nečistoty a vodný kameň. 

HEITMANN Express čistič práčky 250 g

Nesprávna údržba práčky môže mať na svedomí, že vaše pádlo po vypraní nevonia aj napriek tomu, že ste použili aviváž, alebo dokonca že sa tvoria škvrny na vašom oblečení. Ak chcete tomuto predísť, alebo už je neskoro a naopak tomu chcete zabrániť, ponúkame vám riešenia lacnejšie ako nová práčka. 

Ak máme novú práčku alebo práve vyčistenú podľa návodu ktorý nájdete nižšie v článku, snažíme sa o ňu starať a udržať ju v čo najlepšom stave a to docielite dodržiavaním týchto jednoduchých krokov:

-Po praní nechávame nádobku na prášk a aviváž pootvorenú.

-Taktiež nechávame pootvorené dvierka na práčke aby sa dostatočne vysušil a prevetral priestor vo vnútri. 

-Používame kvalitné pracie prostriedky. Ich široký sortiment nájdete aj v našom e-shope.

-Práčku neprepĺňame. Perieme primerané množstvo prádla.

-Pre práčku je “zdravšie” pranie na vyšších teplotách. Nízka teplota podporuje usádzanie nečistôt a tie vedú k plesniam a zápachu.

Začneme teda s čistením nádobky na pracie prostriedky. Usadeniny pracích práškov a aviváží  sprevádzané plesňami a kameňom môžu tiež zapríčiniť fľaky a zápach bielizne. Je spôsobený prevažne množením baktérií vo vnútri. Preto začneme tak, že:

  • vyberieme nádobku a prepláchneme ju horúcou vodou, čo rozpustí usadeniny práškov
  • vezmeme malú kefku a všetko poriadne vyčistíme
  • znova nádobku prepláchneme

Čistenie by sme mali opakovať každý mesiac a po kažkom praní nechať nádobku mierne pootvorenú aby sa vetrala.

Ako ďalšie príde na rad vyčistenie bubna práčky. Potešíme Vás tým že budete potrebovať iba obyčajný ocot ktorý má každý z nás doma a nejakú starú handru alebo uterák. Tá pohltí vyplavené nečistoty.

-Do prázdnej práčky nalejeme 1 liter octu. Nie viac, inak by ste mohli poškodiť tesnenie práčky.

-Vložíme do práčky pripravenú handru alebo uterák.

-Preperieme na 90°C

Keď už máme vyčistený bubon, vrhneme sa na gumu a tesnenie. Opäť nám pomôže ocot. Namočíme v ňom handru a priložíme ju na zanesené miesto a necháme pár minút pôsobiť. Potom dobre vytrieme všetky záhyby a máme hotovo. Aby sme čistotu udržali aj naďalej, po každom praní pretrieme gumu a tesnenie suchou handrou a tým zamedzíme aj množením baktérií ktoré si hovejú predovšetkým vo vlhkom prostredí. 

O čerpadlo sa staráme používaním zmäkčovačov vody. Chránia od vodného kameňa aj práčku aj bielizeň. 

CALGON prášok na odvápnenie práčky 2v1 0,5 kg

Usadeniny sa môžu nachádzať aj v hadiciach preto treba dbať na správne umiestnenie hadíc a ich optimálnu polohu, pri ktorej bude voda spolu s pracími prostriedkami dobre odtekať a nie sa usadzovať. 

Nakoniec zostáva už iba vyčistiť filter. Toto bude pravdepodobne to najťažšie. Každá práčka má špecifický prístup k filtru a preto sa riadime podľa návodu priloženého k vašej práčke. Nemali by ste však čistenie filtra vynechať. Môžete na to použiť kryštalickú sódu alebo ocot. Mali by ste ho čistiť aspoň raz za štvrť roka

Práčka je jeden z najpoužívanejšich spotrebičov. A jej životnosť bohužiaľ väčšinou nieje vyššia ako 10 rokov. Starajte sa o tú svoju. Dúfame že vám náš članok priblížil ako na to.

Download Best WordPress Themes Free Download
Premium WordPress Themes Download
Free Download WordPress Themes
Free Download WordPress Themes
udemy course download free