info@rakuskadrogeria.sk (+421) 948 948 238
                        Doprava pri nákupe nad 119€ zadarmo!

Ako správne dezinfikovať Vašu domácnosť?

Pacientov s koronavírusom stále pribúda, ale väčšina z nich má našťastie, že ma ľahký priebeh choroby, že sa môžu liečiť doma. Každého potom asi napadne, či sa musí bezpodmienečne nakaziť aj zvyšok rodiny. A ako sa brániť tomu, aby sa to nestalo …

Koronavírus, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, sa prenáša hlavne kvapôčkovou nákazou a druhotne aj prenosom z povrchov, na ktoré kvapôčky s vírusom dopadli. Pokiaľ je teda jeden člen rodiny chorý – či už s potvrdeným koronavírusom, alebo zatiaľ len v karanténe, je potrebná dodržiavať pravidlá maximálnej hygieny a dezinfekcie. Pre bežnú domácnosť to nie je práve bežná situácia, preto máme pár rád ako to urobiť správne!

Ako dlho sú povrchy infekčné?

Aby ste domácnosť zbavili infekcie, musíte vedieť, ako dlho SARS-CoV-2 prežije.

Vedci zistili, že vo vzduchu to sú minimálne tri hodiny vo forme aerosólu. Koronavírus bol v malom množstve stále zistiteľný na plastoch po 72 hodinách (polčas života 6,8 hodiny), na nerezovej ocele bol zistiteľný po 48 hodinách (polčas života 5,6 hodiny), na kartóne nebol žiadny vírus zistiteľný po 24 hodinách a na medi po 4 hodinách.

Obrázok, na ktorom je nástroj, stôl, jedlo, štetec Automaticky generovaný popis

Podľa odborníkov je predovšetkým dôležité čistenie dezinfekčnými prostriedkami elektroniku, klávesnice, mobilné telefóny, ale aj pracovné stoly, kľučky dverí, vypínačov, toaliet, vodovodných batérií či odpadkových košov ale aj drobné veci ako sú kľúče, teplomer….

Úrad verejného zdravotníctva odporúča dezinfikovať „Kľučky, povrchy a predmety, ktoré bežne používate, dezinfikujte častejšie prípravkami s obsahom chlóru alebo alkoholu.“

Nezabúdajte dezinfikovať ruky!

Jedným z najefektívnejších spôsobov, dôkladné umývanie rúk mydlom a vodou po dobu minimálne 20 sekúnd. Ak momentálne nemáme pri sebe mydlo a vodu, použijeme dezinfekčný prostriedok.

Obrázok, na ktorom je osoba, vnútri, muž, držiaci Automaticky generovaný popis

Rovnako ako na povrchy aj na ruky sa odporúča používať dezinfekčné prípravky na báze alkoholu. Izopropylalkohol, ktorý obsahuje najmenej 60 % alkoholu je rovnako účinný ako akýkoľvek iný produkt na dezinfekciu rúk, ako sa uvádza na cbsnews.com. Môže byť zmiešaný s inými zložkami, ktoré dodajú produkty vlastnosti, ktoré prekryjú vôňu alkoholu.

Download WordPress Themes
Free Download WordPress Themes
Download WordPress Themes Free
Download WordPress Themes Free
free online course